نانو استیشن ( NanoStation ) چیست؟

نانو استیشن نوعی فرستنده رادیویی است که برای دوربین مدار بسته شبکه به کار برده می شود. نانو استیشن ها کاربری ساده و قیمت کمی دارند، به همین دلیل بین فرستنده های بی سیم محبوبیت بسیار زیادی دارند.

دستگاه نانو استیشن توسط شرکت UBNT در انواع مختلفی ساخته شده که هرکدام دارای فرکانس مختلفی می باشند و برد ۵ تا ۱۵کیلومتر را ساپورت می کنند.

نانو استیشن ها ارسال و دریافت اطلاعات را از طریق پروتکل های شبکه انجام می دهند و برای ایجاد شبکه های رایانه ای کوچک استفاده می شوند.درواقع برای ارسال و دریافت اطلاعات حداقل دو نانو استیشن مورد نیاز است، که یکی به عنوان فرستنده و دیگری به عنوان گیرنده عمل می کند. قابل ذکر است که امکان ایجاد یک پیوند چندگانه نیز به همین شکل می باشد.

کاربرد نانو استیشن در ارسال اطلاعات به این صورت است که سیگنال را از طریق کابل شبکه دریافت کرده و آنها را به امواج رادیویی تبدیل، و به نانو استیشن دیگر در فواصل دورتر اراسال میکند. نانو استیشن دریافت کننده سیگنال، اطلاعات را مجددا به صورت سیگنال اولیه قابل تعریف برای سیستم تبدیل کرده و به شبکه تحویل می دهد.

نانو استیشن

هنگام نصب نانو استیشن ها باید توجه داشت که بین فرستنده و گیرنده نباید جسم خارجی قرار بگیرد. درواقع فرستنده باید بتواند گیرنده را ببیند تا ارسال به درستی انجام شود.

همچنین محاسبه ی پهنای باند عبوری باید دقیق انجام شود، و از مقدار مجاز تجاوز نکند. درغیر این صورت ممکن است شاهد نویز واختلال در سیستم باشیم. بهتر است پهنای باند مورد استفاده تا سطح ۷۰درصد مقدار مجاز نانو استیشن کنترل شود.

بطور کلی در بازار ایران سری M5 نانو استیشن ها بدلیل سادگی و قیمت مناسب، کاربرد بیشتری دارد.

نانو استیشن

کاربرد نانو استیشن ها در سیستم مداربسته

استفاده از نانو استیشن ها در سیستم مداربسته بسیار آسان است. بدین صورت که دوربین را به یکی از نانو استیشن ها وصل میکنیم و آن را در مد فرستنده قرار می دهیم و آی پی هردو را باهم ست می کنیم. در طرف دیگر نانو استیشنی که در نقش گیرنده است را به شبکه وصل میکنیم سپس دوربین شناسایی می شود و می توانیم تصاویر دوربین را مشاهده کنیم.

مشخصات انواع نانو استیشن

نانو استیشن ها مخصوص دوربین های شبکه می باشد. درصورتی که بخواهیم در سیستم آنالوگ از آنها استفاده کنیم، باید ابتدا اطلاعات را از طریق ویدئو سرور به صورت شبکه درآورده، سپس از طریق نانو استیشن ارسال کنیم. در طرف دیگر نیزاطلاعات بصورت شبکه می باشد و باید از دستگاه NVR استفاده شود.

 

نوع نانو استیشن فرکانس پهنای باند برد
locoM9 ۹۰۰MHz ۱۵۰Mbps+ ۱۰km+
NSM2 ۲٫۴GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۳km+
locoM2 ۲٫۴GHz ۱۵۰Mbps+ ۵km+
NSM3 ۳GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
NSM365 ۳٫۶۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
NSM5 ۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۵km+
locoM5 ۵GHz ۱۵۰Mbps+ ۱۰km+

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

مایل به شرکت در بحث هستید؟
در صورت تمایل مشارکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *